Yeni Doğan Bebek Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Anne Babaya bağımlı olan kırılgan yeni doğanın bakımı hassas bir konudur. İlk kez bebek sahibi olan aileler, hastaneden eve geldikleri anda bebeğe nasıl bakacakları konusunda kafaları karışabilir hatta heyecan yapabilirler. Bebeğe bakarken ilk önce sakin olmalısınız ve rahat olmaya çalışın. Özellikle anneler stres yapmamaya ve rahat olmaya çalışmalıdır ki bebek de rahat olsun. 

Yeni doğan bebek bakımı, anne-babaların en çok kaygılandığı konulardan biridir. Bebek bakımı konusunda tecrübeli yakınların yardımına ihtiyaç duyan anne-baba, aynı zamanda bu konularda kendileri de bilgi sahibi olmak için bebek dünyaya gelmeden bolca araştırmalı ve okumalıdır.

Anne-baba adaylarının yeni doğan bebeklerine doğru bakımı verebilmek için bilgi sahibi olması gereken ilk ve en önemli konu bebek gelişimidir. Bebek gelişimi hakkında bilgi sahibi olan anne-baba bebeklerinden hangi dönemde ne beklemeleri gerektiğini, gelişim dönemine uygun beceriler kazanması için nasıl yardımcı olacağını bilir ve olası terslikleri tespit edebilir. Aynı zamanda bebek psikolojisibebek sağlığı ve yeni doğan bebeğin ihtiyaçları konusunda da fikir sahibi olur. Yeni doğan bir bebeğin temel ihtiyaçları arasında beslenme, korunaklı bir yuva ve uyku gibi fizyolojik ihtiyaçların yanında sevgi ve ilgi dolu bir sıcak aile ortamı da bulunur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.